Jak wygląda rozprawa karna i składanie zeznań przez świadka?
Kiedy zostaniesz wezwany na świadka w procesie karnym i znajdziesz się przed drzwiami sali rozpraw, warto wiedzieć, co czeka Cię po przekroczeniu jej progu:
Rozpoczęcie rozprawy: Rozprawa zaczyna się od wywołania sprawy, czyli zawiadomienia osób oczekujących, że teraz będzie rozpoznawana sprawa przeciwko oskarżonemu (tu podaje się nazwisko).
Sprawdzenie obecności: Po wejściu do sali, przewodniczący składu sędziowskiego sprawdza obecność, a następnie zarządza opuszczenie sali rozpraw przez świadków. Nie oznacza to oczywiście, że możesz iść już do domu, ale że musisz zaczekać poza salą rozpraw do czasu wezwania.
Przesłuchanie świadka: Przesłuchanie rozpoczyna się od zapytania o imię, nazwisko, wiek, zajęcie, miejsce zamieszkania, karalność za fałszywe zeznania oraz stosunek do stron. Przewodniczący składu sędziowskiego spyta, czy oskarżony jest Twoją rodziną, znajomym czy też osobą nieznajomą. Ma to między innymi na celu ustalenie, czy oskarżony nie jest dla Ciebie osobą najbliższą.
Prawo do odmowy zeznań: Następnie przewodniczący składu sędziowskiego uprzedzi Cię o prawie do odmowy składania zeznań (jeżeli ustali, że zachodzą do tego podstawy, bo oskarżony jest dla Ciebie osobą najbliższą) oraz o prawie do odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie (jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić Cię lub najbliższą Ci osobę na odpowiedzialność karną).
Ogólne pytanie sądu: Potem sąd zadaje pytanie ogólne, np. co jest Ci wiadome w sprawie, i wtedy masz możliwość złożenia swobodnej relacji. Po złożeniu zeznania mogą być zadawane pytania przez prokuratora, obrońcę, oskarżonego i sąd.
Niepamięć lub różnice w zeznaniach: Jeżeli pewnych okoliczności nie pamiętasz lub Twoje zeznania znacznie różnią się od zeznań złożonych na policji lub w prokuraturze, sąd może odczytać zeznania złożone przez Ciebie wcześniej. Po odczytaniu protokołu zeznań, przewodniczący składu sędziowskiego zapyta Cię, czy potwierdzasz odczytane zeznania.
Przesłuchanie świadka: Świadka przesłuchuje się podczas nieobecności innych świadków, którzy nie składali jeszcze zeznań. Chodzi o to, by zeznający świadek opierał się jedynie na własnej wiedzy, nie sugerując się tym, co usłyszał od innych świadków.
Zakończenie przesłuchania: Po wyczerpaniu pytań, za zezwoleniem sądu, możesz spokojnie iść do domu.
Poznanie tych etapów może pomóc zminimalizować stres związany z byciem świadkiem na rozprawie. Jeśli macie dodatkowe pytania, śmiało piszcie!